- På tilbud!
- -594,00 kr.

Denne vin stammer far stokke på over 50 år, her er der tale om top bodega Elias Mora fra Toro. Descarte symbolisere de kort som man ikke kan bruge og derfor lægger til side, og det er faktisk det der er sket med druerne til denne vin. På et bestemt sted på vinmarken er druerne markant anderledes, derfor har bodegaen i flere år ikke kunne finde den optimale måde at bruge druerne på. Men ved et tilfælde blev Descarte fremstillet. Dette er en vin du ikke bør snyde dig selv for at prøve. Med en score på 4,3 på Vivino og 94 piont i Wine Advocate, er der her tale om en vin af meget høj standart til en yderst fornuftig pris. I glasset er vinen dyb kirsebærrød med en klar violet kant. I næsen er der jord, sorte bær De 12 måneder på franskefade giver vinen et dejligt blødt strejf af eg med lette noter af vanilje og mørke frugter og bær. Vinen er frisk og ren i smagen og bør nydes ved en tamperatur på 16 - 18ºC. Vinen er selvfølgelig på 100% Tinto de Toro (tempranillo)
Produktinformation
Acha familiens vinmarker blev plantet tilbage i 1906, og er beliggende 600 meter over havets overflade i Cárdenas (La Rioja) på en jernholdig lerjord. Er du klar på en helt speciel oplevelse? Denne vin er produceret af Raul Acha og hans familie. Druerne kommer fra vinstokke, der blev plantet for over 100 år siden. Hele produktionsprocessen laves af familien, lige fra høst til flaskning og de udvælger selv de bedste druer til vinen.
Flasken kommer i en mørk trækasse.
Buró Crianza er lavet på stjernedruen i Ribera del Duero, Tempranillo og det har de gjort rigtig godt. Dette er en vin der har lagret i fjorten måneder på franske og amerikanske egetræsfade, og som alle kan lide, den er ikke for stærk, den er ikke for svag, den er lige hvor den skal være.
Men vi ved jo godt, at Bodegas Pascual laver kvalitetsprodukter og det er svært at finde produkter, som de fremstiller, der ikke er af højeste kvalitet. Denne vin er selvfølgelig ikke nogen undtagelse, muligvis er det kun Diodoro, som overgår denne i kvalitet.
Rosé Cava som kan nydes som velkomstdrink, men også til lette retter som fisk og skaldyr
Dette er en hvidvin af absolut højeste klasse. Det er utroligt hvor meget smag og elegance man har fået ud af druerne. Det er ikke mindre end det bedste af det bedste blandet med englesang og børneglæde, som man har kommet på flaske.
Seks år har vinen ligget på ståltank og har trukket smag i mens den har ligget "sobre lías". Det giver en fylde og smag der er meget få andre vine der kan matche.
96 point i Guía Peñin. Meget få hvidvine har fået lige så mange point.
Rødvin fra Ribera del Duero ved vi alle er verdensklasse eller der findes mange som er helt i toppen. Når man skal beskrive Diodoro fra Bodegas Pascual, så skal vi finde de helt store gloser frem. Denne vin fremstilles kun de år, hvor kvaliteten af druerne er helt i top, derfor kan der forkomme årgange, hvor den ikke produceres.
Dette er deres lille baby, som de passer godt på og sørger for kun bliver lavet af det bedste og det har resulteret i en vin der er af ekstrem høj kvalitet og den skal bare smages mindst én gang i livet.
Vi ved godt hvad der sker, når Peter Sisseck røre ved noget der har med vin at gøre. I Ribera del Duero startede han hos Hacienda Monasterio og fik allerede dengang skabt noget helt specielt. Han er ikke længere på Hacienda Monasterio, da han jo har startet sin egen Bodega, men vinene er stadig gode.
En Crianza som denne her er bare rigtig god vin til rimelige penge.
Dette er en rigtig god Sauvignon Blanc, hvor hyldeblomsterne springer ud af flasken, når man åbner den. Åh, hvor er den bare skøn!
Palacio de Bornos har 308 hektar egen vingård, i byerne Rueda, Pollos og La Seca, som er over 30 år gamle. I valget af vinmarker har jordens kvalitet altid været fremherskende, idet der er udført forskellige analyser og testgruber, for at kende dens struktur i detaljer og dermed være sikker på, at planten vil udvikle sig i det bedst egnede miljø. Deres vinmarker er kendetegnet ved at have en kalkholdig ler-undergrund og gruset jord, med en høj koncentration af kampesten, som tillader god luftning og dræning, ideelle egenskaber for en god udvikling af vinstokken.
Der er ingen skuffelse at spore når man smager på denne hvidvin.
Dette er verdens bedste rosévin! Det er ikke bare os der siger det, Quelías Rosé blev til Bruselas Concours 2019 kåret til verdens bedste rosévin. Vi vil også godt stå inde for den bedømmelse, for der er tale om en ekstraordinær god vin.
Man behøver næsten bare at kigge på flasken, for at se hvor elegant og flot den fremstår og smagen overgår utroligt smukke flaske og farve.
Dette er verdens bedste rosévin! Det er ikke bare os der siger det, Quelías Rosé blev til Bruselas Concours 2019 kåret til verdens bedste rosévin. Vi vil også godt stå inde for den bedømmelse, for der er tale om en ekstraordinær god vin.
Man behøver næsten bare at kigge på flasken, for at se hvor elegant og flot den fremstår og smagen overgår utroligt smukke flaske og farve.
Den kommer her i en rigtig blærerøvsflaske. Den er stor og flot og hvis man skal imponere på første date eller vise at man kan lidt mere, så er dette det rigtige valg
Francesc Ricart-cavaer er lavet efter den traditionelle metode i nogle af de mest repræsentative områder af D.O. Cava: Penedés, Sant Sadurní d'Anoia og Alt Penedés. Samlingen afspejler et omhyggeligt udvalg af de bedste druer af sorterne Xarel lo, Macabeo, Perellada, Garnacha og Monastrell og en omhyggelig produktionsproces.
Kompleks og fyldig rødvin fra et af Spaniens topvinhuse. Elías Mora Crianza er fremstillet af Tinta de Toro druer (Tempranillo) som er lagret i 12 måneder på 50 % franske og 50 % amerikanske egetræsfade. Vinen er mørk med flot violet kant. I næsen er der noter af modne sorte frugter samt en let sødme fra fadende. I munden er den kraftig med masser af udtryk, det velafbalanceret fad, et strejf af vanilje samt masse af sorte bær.