- Denne vare er udsolgt

Muga Crianza er ikke en vin man normalt ser på det danske marked, lige som Muga Reserva har denne vin også fået 24 måneder på fad, og er fremstillet med de samme druer. Forskellen på de 2 vine findes i at Crianza er fremstillet til det Spanske marked, og da vi har et søsterselskab i Spanien, er det her vi fortager alle vores indkøb, derfor er vores ikke en Reserva men i stedet for en Crianza.
Vinen er flot kirsebærrød og imponerer med sin skønne aroma i næsen med noter af kaffe, vanilje, mørke kirsebør og skovbund. I munden er vinen frisk og saftig med bløde tanniner og en flot afstemt mængde syre. Denne vin kan gemmes op til 20 år. Inden servering anbefaler vi at den får lov til at ilte i 1-2 timer.
Produktinformation
Acha familiens vinmarker blev plantet tilbage i 1906, og er beliggende 600 meter over havets overflade i Cárdenas (La Rioja) på en jernholdig lerjord. Er du klar på en helt speciel oplevelse? Denne vin er produceret af Raul Acha og hans familie. Druerne kommer fra vinstokke, der blev plantet for over 100 år siden. Hele produktionsprocessen laves af familien, lige fra høst til flaskning og de udvælger selv de bedste druer til vinen.
Flasken kommer i en mørk trækasse.
Buró Crianza er lavet på stjernedruen i Ribera del Duero, Tempranillo og det har de gjort rigtig godt. Dette er en vin der har lagret i fjorten måneder på franske og amerikanske egetræsfade, og som alle kan lide, den er ikke for stærk, den er ikke for svag, den er lige hvor den skal være.
Men vi ved jo godt, at Bodegas Pascual laver kvalitetsprodukter og det er svært at finde produkter, som de fremstiller, der ikke er af højeste kvalitet. Denne vin er selvfølgelig ikke nogen undtagelse, muligvis er det kun Diodoro, som overgår denne i kvalitet.
Vi ved godt hvad der sker, når Peter Sisseck røre ved noget der har med vin at gøre. I Ribera del Duero startede han hos Hacienda Monasterio og fik allerede dengang skabt noget helt specielt. Han er ikke længere på Hacienda Monasterio, da han jo har startet sin egen Bodega, men vinene er stadig gode.
En Crianza som denne her er bare rigtig god vin til rimelige penge.
Kompleks og fyldig rødvin fra et af Spaniens topvinhuse. Elías Mora Crianza er fremstillet af Tinta de Toro druer (Tempranillo) som er lagret i 12 måneder på 50 % franske og 50 % amerikanske egetræsfade. Vinen er mørk med flot violet kant. I næsen er der noter af modne sorte frugter samt en let sødme fra fadende. I munden er den kraftig med masser af udtryk, det velafbalanceret fad, et strejf af vanilje samt masse af sorte bær.
Er det nødvendigt at beskrive denne vin? Når Peter Sisseck og Dominio de Pingus står bag, så ved man at vi snakker om en kvalitetsvin. PSI en af de kun tre vine, som de producerer og dette er den billigste, men der er helt bestemt stadig tale om et kvalitetsprodukt, som selv de bedste vine fra andre vingårde, har svært ved at hamle op med.
Den kan godt drikkes med det samme, men den vinder meget ved at gemme den et par år.
Når du har lavet bestillingen, modtager du et gavebevis på de vine du har bestilt. Den oplyste pris er dagsprisen og stiger jo tættere vi kommer på frigivelsen, så jo før du køber, jo billigere får du vinen.
Muga El Andén de la Estación 2016 er en blød rødvin med aromaer af skovfrugter, balsamico noter af lakrids og antydninger til vanilje og toast. På ganen er den saftigt, frugtig og let at drikke. En vin med velafrundede tanniner, velintegreret syre og lang finish.
Her er en vin der smager af meget mere end den koster. En skøn coupage fra Navarra. Selvom vinen ikke endnu er certificeret økologisk, så bruger vingården produktionsmetoder, som er miljøvenlige og de arbejder på at få det økologiske mærke på deres flasker.
Denne vin er bare skøn. Den kan drikkes alene, med mad, med venner, til fest eller en helt almindelig aften, for den er altid god. Det er svært at bestemme hvilken man bedst kan lide af AZ-vinene.
Kent er helt vild med AZ autor, som muligvis er en af hans favoritvine i hele verden.
Henrik kan godt lide AZ crianza. Han lavede en vinsmagning med vennerne og det var Crianza der var flest der syntes om.
AZ 10 meses er en af de vine der har bedst relation pris-kvalitet, så man må selv prøve dem og se hvad det er man synes om.
Der er selvfølgelig også Solterrior, men her snakker vi en helt anden klasse af både kvalitet og pris. Der skal vi sammenligne med en vin som Flor de Pingus.
Men lige meget hvilken af vinene du vælger, så er du sikker på at du får en rigtig god vin.
Alto de Los Zorros (AZ) Autor er en af Kents absolutte favoritter.
Denne vin er svær at definere, for den er dejlig, skøn, rund, dyb og generelt bare en masse fantastiske ting, som der ikke er plads til at skrive her. Det er vinen man bruger, når man skal imponere på en første date, når man møder svigerfamilien, når man giver en gave som tak for hjælpen, for den skuffer aldrig. Det er vinen som alle synes rigtig godt om og den har masser af wow-factor. (Det er Kent, der har skrevet beskrivelsen her, så man lægger måske mærke til lidt ekstra entusiasme her)
Anayón, vingårdens førsteklasses samling, repræsenterer detaljerne i udvælgelsesprocessen for deres vinmarker, hvor jordbundsforhold, klima, højder, betingelser for vinstokke og aldre af deres sorter. er unikke. Meget afbalancerede planter, af lav produktion og stor koncentration, giver som et resultat, kun exceptionelle årgange, en begrænset produktion, udvalg af tønder og nummererede flasker, med vine, der søger at finde det maksimale udtryk for Cariñena-regionen. 100% Cariñena fra Cariñena, så hvis man er glad for Cariñena, så er dette vinen. Det en vin med saft og kraft i og den ligger godt i maven.
Anayón, vingårdens førsteklasses samling, repræsenterer detaljerne i udvælgelsesprocessen for deres vinmarker, hvor jordbundsforhold, klima, højder, betingelser for vinstokke og aldre af deres sorter. er unikke. Meget afbalancerede planter, af lav produktion og stor koncentration, giver som et resultat, kun exceptionelle årgange, en begrænset produktion, udvalg af tønder og nummererede flasker, med vine, der søger at finde det maksimale udtryk for Cariñena-regionen. Denne fantastiske Garnacha er ingen undtagelse, der er kun produceret 7.279 flasker, og den smager fantastisk.Denne vin er en af Kents favoritter. En kraftig fætter af 100% Garnacha, der kan drikkes i store mængder både til mad og alene sammen med vennerne og familien.
Macho Man er Casa Rojos første vin og er til med også deres bedst sælgende vin. På etiketten finder du vinsmageren som fremstiller denne lækker vin. Mange mener den smager som han ser ud, en fyldig mand/vin men en rund smag/blød mand. Vinen fremstår med masser smag af røde frugter og en lang silkeblød eftersmag. Duften af friske bær, krydderier og chokolade, en fyldig vin med noter af egetræ fra fadlagringen. Vinen lagrer i nye fransk eg træfade, og derefter i ler amforaer. Skal man stole på eksperterne, så er man helt sikker på en lækker vin oplevelse.